گلاب جامین

گلاب جامین ( gulab jamun ) یک شیرینی لذیذ و خوشمزه هندی می باشد.

مواد لازم وترکیبات :

آب 6 پیمانه

شکر 5.5 پیمانه

گلاب 2 قاشق غذاخوری

روغن فراوان برای سرخ کردن

آرد سفید 1/5 پیمانه

جوش شیرین 2 قاشق چایخوری

شیر خشک پر چرب 4 پیمانه

شیر گرم 1 پیمانه یا کمی بیشتر

دستور تهیه :

1- آب و شکر را روی آتش می گذاریم و پیوسته هم می زنیم تا شکر خوب حل شود. 5 دقیقه آنرا می جوشانیم. از روی آتش برمی داریم. گلاب را به آن می افزاییم و کنار می گذاریم.

2- روغن فراوان را در قابلمه نچسبی روی آتش با شعله کم گرم می کنیم.

3- آرد و شیر خشک را الک می کنیم. شیر گرم را در کاسه بزرگی می ریزیم.

ترکیب آرد و شیر خشک را با دست کم کم در کاسه شیر گرم می پاشیم و با دست دیگر کماکان هم می زنیم. به تندی آنرا هم می زنیم و خمیر نرم و مناسبی از آن درست می کنیم.

دستمان را می شوییم و بعد از خشک کردن چرب می کنیم. خمیر را به 20 تکه هم اندازه تقسیم می کنیم. از هر تکه گلوله گردی درست می کنیم. سپس گلوله ها را در سینی چربی می گذاریم.

4- زمانی که دمای روغن به 100 درجه سانتیگراد رسید توپ ها را یک به یک در روغن می اندازیم. نخست توپ ها به ته ظرف می روند. نباید تلاش کنیم گلوله ها را از ته ظرف جدا کنیم. می توانیم گهکاهی ظرف را تکان دهیم تا موجی که پدید می آید به گلوله ها ضربه ای بزند و آنها را از ته ظرف جدا کند. از زمانی که گلوله ها به روی روغن آمدند باید پیوسته آنها را زیر و رو کنیم تا همه سوی آن یکنواخت سرخ شوند.

5- پس از 5 دقیقه درجه گرمای روغن به 105 درجه سانتیگراد می رسد و گلوله ها کم کم باد می کنند.

پس از 25 دقیقه دمای روغن به 110 درجه سانتیگراد می رسد. در این زمان باید گلوله ها طلایی-قهوه ای رنگ شده باشند.

یکی از گلوله ها را برای آزمایش در شربت آب-شکر می اندازیم. اگر پس از 4-3 دقیقه وا نرفت همه توپ ها را چندتا چندتا با کفگیر سوراخ دار در شربت می اندازیم. اگر وارفت گلوله ها را 5 دقیقه دیگر سرخ می کنیم.

زمانی که همه گلوله ها را در شربت انداختیم، زیر روغن را خاموش می کنیم. گلوله ها را تا 2 ساعت می گذاریم در شربت خیس بخورند.

می توانیم گلاب جامین را یک روز زودتر درست کنیم و یک شب تا بامداد بگذاریم بماند. می توانیم گرم یا کمی خنک گلاب جامین را سرو نمائیم.

 

منبع : آشپزی گیاهی ( نوشته کورما داسا، ترجمه بزرگمهر گل بیدی )