کباب برگ
کباب برگ یکی از قدیمی ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی است که تهیه مواد اولیه آن بسیار آسان بوده ولی طرز طبخ آن نیاز به دانستن نکاتی دارد که ما در اینجا به آن اشاره می کنیم.

در این قسمت نیز به طور کلی نسبت ها بیان می شود و شما می توانید آنرا برای هر مقدار گوشت اعمال فرمایید.

مواد لازم:
1- گوشت ( حتما مغز راسته گوسفندی)
میزان گوشتن برای هر سیخ به شرح زیر می باشد:
کباب برگ ممتاز هر سیخ 300 گرم
کباب برگ مخصوص هر سیخ 250 گرم
کباب برگ معمولی هر سیخ 100 گرم
2- نمک به ازای هر کیلو گوشت 5 گرم
3- آب پیاز به ازای هرکیلو گوشت 250 میلی لیتر
4- زعفران به میزان لازم
طرز تهیه:
1- ابتدا مقدار گوشت مورد نظر را به نمک آغشته نموده و به مدت 5 دقیقه ورز می دهیم، سپس گوشت را تقریبا به مدت 1 روز در یخچال قرار داده تا کاملا بیات و نرم شود.
2- سپس بوسیله چاقو ( در صورت در دسترس بودن چاقوی تخته کاری ) گوشت را قبضه ( در اصطلاح قصاب ها و آشپزها یعنی باز کردن و نوعی برش طولی گوشت و نازک کردن آن ) می کنیم بطوریکه گوشتی کاملا نازک به ضخامت نیم سانتی متر بدست آید.
3- بعد از نازک کردن گوشت با لبه پهن چاقو (پشت چاقو) شروع به کوبیدن گوشت می نماییم بطوریکه شیارهایی در جهت عرضی روی آن ایجاد گردد تا کباب ها بعد از پخته شدن شکل خود را از دست ندهند.
4- سپس گوشت را تقریبا به عرض 4 تا 6 سانتیمتر برش داده و به سیخ می کشیم. توجه داشته باشید که ابتدا قطعات بزرگتر و سپس قطعات کوچکتر به سیخ کشیده شوند تا کباب شکل ظاهری بهتری پیدا کند.
5- در انتها گوشت های به سیخ کشیده شده را در آب پیاز که مقداری نمک و زعفران به آن اضافه شده می زنیم و روی منقل قرار می دهیم.
در تهیه تمامی کباب ها دقت داشته باشید که کباب نباید خیلی به آتش نزدیک باشد زیرا باعث سوختن روی کباب و خام ماندن داخل آن می شود.
6- بعد از آماده شدن کباب ها مقداری کره با فرچه روی آن مالیده و سرو می نماییم.

منبع: جزوات درسی سرآشپز حسام حسینی